Przekształcenia i restrukturyzacje

Optymalna forma biznesu, Podziały i połączenia

Pilne restrukturyzacje spółek komandytowych

[et_pb_section fb_built="1" admin_label="section" _builder_version="3.22"][et_pb_row admin_label="row" _builder_version="3.25" background_size="initial" background_position="top_left" background_repeat="repeat"][et_pb_column type="4_4" _builder_version="3.25" custom_padding="|||" custom_padding__hover="|||"][et_pb_text admin_label="Text" _builder_version="3.27.4" background_size="initial" background_position="top_left" background_repeat="repeat"]W ubiegłym tygodniu media obiegła informacja o zaawansowanych pracach nad objęciem spółki komandytowej podatkiem CIT. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, rząd przygotował już projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z deklaracjami, w najbliższych dniach ma się pojawić projekt ustawy, a nowe przepisy mają wejść w życie już w styczniu 2021. Z uwagi na niewielką ilość czasu do końca roku oraz brak jakichkolwiek szczegółów projektu, podatnicy mają prawo czuć się zaniepokojeni.  

Spółka komandytowa – dlaczego jest tak powszechna?

  Spółka komandytowa w ostatnich latach stała się w Polsce bardzo rozpowszechnioną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie istnieje ok. 40 tysięcy spółek komandytowych, z czego duża część powstała w ostatnich latach. Cechą wyróżniającą spółkę komandytową jest istnienie dwóch rodzajów wspólników: ponoszącego nieograniczoną odpowiedzialność komplementariusza i ponoszącego ograniczoną odpowiedzialność komandytariusza. Jest to spółka osobowa, dlatego spółka nie była podatnikiem CIT, a podatek był płacony przez jej wspólników. Spółka komandytowa jest korzystniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej, pozwalająca na uniknięcie podwójnego opodatkowania dochodu istniejącego przy spółkach z osobowością prawną. W szczególności popularne w obrocie stało się wykorzystywanie spółek, w których komplementariuszem była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozwalało to bowiem połączyć korzyści związane z ograniczoną odpowiedzialnością komandytariuszy za długi spółki wraz z korzystniejszym opodatkowaniem.  

Co może zmienić nowelizacja przepisów?

  Choć nie znamy szczegółów projektu ustawy, pewnym jest że jej wejście w życie może znacząco zmniejszyć opłacalność spółek komandytowych. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów wskazywali, że podatkiem ma być objęty dochód osiągany przez komandytariusza, a komplementariusz będzie mógł odliczyć zapłacony przez spółkę podatek. Jeśli spółki komandytowe staną się podatnikiem CIT może zatem dojść do podwójnego opodatkowania dochodu wypracowanego przez spółkę: raz na poziomie spółki oraz na poziomie wspólników. Skutkiem tego może być potrzeba błyskawicznej restrukturyzacji formy prowadzenia działalności gospodarcze przez podatnika. Nie wiadomo czy spółka komandytowa będzie opodatkowana na zasadach podobnych do spółki komandytowo-akcyjnej, co mogłoby pozwolić na uniknięcie płacenia przez wspólników daniny solidarnościowej. Wreszcie nie wiadomo w jaki sposób miałyby być rozliczane straty z zeszłych lat ponoszone przez spółki komandytowe. Nie są to niestety dobre wiadomości dla przedsiębiorców.  

Co mogą zrobić przedsiębiorcy?

  Jak wynika z powyższego opisu, konsekwencje objęcia spółek komandytowych podatkiem CIT mogą być bardzo poważne. Na parę miesięcy przed końcem roku podatnicy nie wiedzą w jaki sposób opodatkowane będą ich firmy, co może odbić się na planowanym zysku, obrocie czy inwestycjach. Podatnicy dowiedzą się tego wraz z ujawnieniem projektu ustawy i postępem prac nad nią, lecz wtedy może być już za późno na zmiany. Z tej przyczyny uzasadnionym pomysłem może być dokonanie restrukturyzacji spółki do innej, korzystniejszej formy prawnej. W takim przypadku, aby zdążyć do końca roku, prace nad restrukturyzacją należy rozpocząć już teraz. Należy bowiem pamiętać, że proces restrukturyzacyjny wymaga znajomości wielu dziedzin prawa, praktyki jej stosowania oraz czasu na dopięcie każdego szczegółu. Z tej przyczyny najlepiej wybrać doświadczonych ekspertów, co pozwoli uniknąć zbędnego ryzyka w tych trudnych dla przedsiębiorców czasach.  [/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
Autor

Łukasz Porada

Profesjonalizm
& Pasja
Powrót do listy

Zobacz również