Przekształcenia i restrukturyzacje

Optymalna forma biznesu

Nowa forma wsparcia dla przedsiębiorców w tarapatach finansowych

[et_pb_section fb_built="1" admin_label="section" _builder_version="3.22"][et_pb_row admin_label="row" _builder_version="3.25" background_size="initial" background_position="top_left" background_repeat="repeat"][et_pb_column type="4_4" _builder_version="3.25" custom_padding="|||" custom_padding__hover="|||"][et_pb_text admin_label="Text" _builder_version="4.4.2" background_size="initial" background_position="top_left" background_repeat="repeat" hover_enabled="0"]

Jesteś przedsiębiorcą i masz kłopoty finansowe? Państwo przewiduje w latach 2020 – 2029 aż 120 milionów złotych rocznie na wsparcie takich podmiotów. Wszystko za sprawą ustawy o pomocy dla firm w restrukturyzacji, która weszła w życie 11 sierpnia br.

 

Kto skorzysta?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, u którego wystąpiły trudności finansowe i na skutek tego wszczęto w stosunku do Ciebie postępowanie upadłościowe albo realna w twoim przypadku jest procedura likwidacji, możesz zacząć się zastanawiać nad skorzystaniem z oferowanych przez ustawę możliwości. Zachowanie płynności finansowej, na czas niezbędny do stworzenia planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji, jest nadrzędnym celem, który stoi za nowymi przepisami. Nie ma przy tym znaczenia, czy jesteś małym, średnim, czy też dużym przedsiębiorcą.

 

Formy wsparcia

Zasadniczo udzielane przedsiębiorcom wsparcie ma przyjmować formę krótkookresowych pożyczek udzielanych przez Agencję rozwoju Przemysłu. Przedsiębiorcy będą mogli również ubiegać się o ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych.

 

Przeznaczenie uzyskanego wsparcia

Udzielone formy wsparcia będą mogły być przeznaczone wyłącznie na działania restrukturyzacyjne lub wsparcie płynności finansowej, w prowadzonej restrukturyzacji. Rozmiar udzielonego wsparcia będzie uzależniony od indywidualnej sytuacji każdego przedsiębiorcy.

 

Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne

W sytuacji, gdy pomimo udzielonej pomocy finansowej okaże się, że przedsiębiorca w dalszym ciągu ma problemy, możliwe będzie udzielenie mu dalszej pomocy w ramach tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego. Z takiej możliwości nie skorzystają jednak duzi przedsiębiorcy. Wysokość tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego również będzie uzależniona od sytuacji indywidualnej każdego przedsiębiorcy. Rozwiązanie to będzie dedykowane podmiotom, które będą w stanie same dokonać restrukturyzacji, jednak ich głównym problemem w jej skutecznym zakończeniu jest zachowanie płynności finansowej. Skorzystanie z tej możliwości będzie możliwe po wcześniejszym zatwierdzeniu programu pomocowego przez Komisję Europejską.

Pomoc na restrukturyzację

Może się również w toku restrukturyzacji okazać, że udzielone wsparcie, jak również tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne jest niewystarczające. W takiej sytuacji otwiera się przed przedsiębiorcami możliwość zawnioskowania o przyznanie im pomocy na restrukturyzację.  Ten instrument przyjmować będzie różne formy, np. objęcia akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym albo udziału w podwyższeniu kapitału zakładowego przez podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów lub akcji, objęcia obligacji, zmiany terminów spłaty pożyczki wobec podmiotu udzielającego pomocy na restrukturyzację, konwersji pożyczki, udzielonej jako pomoc na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne, na udziały lub akcje przedsiębiorcy.

Pomoc obwarowana ograniczeniami

Jeśli przedsiębiorstwo uzyska pomoc na podstawie przepisów tej ustawy, wynagrodzenie zarządzających przedsiębiorstwem będzie limitowane – maksymalnie 400 % średniego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Podmioty, których wynagrodzenie zostanie objęte limitem będą również musiały zmierzyć się z innymi ograniczenia dotyczącymi zasad ich wynagradzania.

Restrukturyzacja

Ustawodawca coraz bardziej dostrzega, że firmy borykające się z przejściowymi trudnościami finansowymi potrzebują wsparcia oraz, że lepiej im pomóc na wczesnym etapie, aniżeli doprowadzić do bankructwa. Również i naszą rolą jest wsparcie przedsiębiorców, którzy znaleźli się w niekorzystnej sytuacji gospodarczej. Jesteśmy w stanie rozpoznać newralgiczne obszary działania przedsiębiorstwa i zaproponować działania zaradcze, których celem będzie odbudowa stabilnej sytuacji w prowadzonym biznesie. Powierzenie nam swoich spraw na właściwym etapie (jak najwcześniejszym), w kontekście pojawiających się sytuacji kryzysowych, z pewnością okaże się trafioną inwestycją biznesową.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
Autor

Dawid Tomaszewski

Radca prawny w Zespole Prawnym Mariański Group
Profesjonalizm
& Pasja
Powrót do listy

Zobacz również